Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italští vojáci budou v Africe bojovat proti pašování migrantů

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Řím – Itálie vyšle do Nigeru vojenskou misi. Jejím cílem bude bojovat proti terorismu a pašerákům lidí. Zaměření na Afriku plyne ze snahy Itálie zarazit proud migrantů směřujících přes Středozemní moře k italským břehům.

Italská poslanecká sněmovna dnes odsouhlasila i posílení vojenské přítomnosti v severní Africe, informovala agentura Reuters. Itálie zároveň stáhne část vojáků nasazených v Afghánistánu a Iráku.

Většina afrických běženců nejprve překročí africké státy v oblasti Sahelu a na plavbu do Evropy vyráží z Libye. Za poslední čtyři roky touto cestou italských břehů dosáhlo přes 600.000 běženců. V Sahelu, regionu prostírajícím se napříč Afrikou od východu na západ podél jižního okraje Sahary, leží i Niger.

Řím zde nasadí 470 mužů. Italové se přidají k americkým a francouzským vojákům, kteří prezidentu Mahamadouovi Issoufouovi pomáhají zajistit lepší kontrolu nad územím a hranicemi Nigeru, napsala agentura Reuters.

Na misi v Libyi přibude dalších 30 mužů, takže zde budou zhruba čtyři stovky italských vojáků. Řím vyšle i 60 mužů do Tuniska, kde má mise za úkol chránit hranice a bojovat proti terorismu. Počet italských vojáků v Afghánistánu bude oproti tomu snížen o polovinu na zhruba 750 mužů. Přibližně dvě stovky vojáků stáhne Řím z Iráku.

Rozhodnutí zaštítila opoziční strana Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Populistické Hnutí pěti hvězd své hlasování proti zdůvodnilo tím, že schválení zamezí vítězi březnových voleb, aby sám nastavil priority zahraniční politiky.

Témata:  Itálie uprchlíci Niger

Aktuálně se děje

10:42

Jaromír Jágr a návrat po 10 letech? Zpráva, která překvapila hokejové fanoušky

Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které mohl na apríla zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.