Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump požaduje odblokování peněz pro vládu, pak prý bude jednat o migraci

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Washington - Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak ode dneška nemá k dispozici peníze na financování běžného provozu. Prezident Donald Trump na to reagoval slovy, že nezačne jednat o migraci dřív, než demokraté odblokují peníze pro vládu.

Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

"Prezident nebude vyjednávat o migrační reformě do té doby, než demokraté přestanou hrát hry a umožní vládě fungovat," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah  Sandersová.

Za současný stav se navzájem obviňují republikáni a demokraté. Dohoda o dočasném rozpočtu neprošla Kongresem ani přesto, že obě jeho komory nyní ovládají republikáni. Sněmovna reprezentantů tento týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února sice schválila, opatření ale v Senátu narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují.

Bílý dům obvinil již dříve z krachu jednání demokraty. "Demokraty zajímají ilegální imigranti víc než naše armáda a bezpečnost na jižní hranici. Mohli se s námi snadno dohodnout, ale místo toho se rozhodli vsadit na zastavení financí," uvedl na twitteru prezident Trump.

Témata:  USA Donald Trump migrace

Související

Aktuálně se děje

24. července 2026 18:41

24. července 2026 11:24

Chystá se další zásadní změna ve vzdělávání. Tentokrát se dotkne mateřských škol

Ministerstvo školství přichází s plánem na výrazné prodloužení doby, kterou by nejmladší generace měla povinně strávit v mateřských školách. Šéf rezortu Robert Plaga navrhuje, aby se současná jednoroční povinnost zdvojnásobila na dva roky. Hlavním cílem tohoto opatření je poskytnout včasnou podporu dětem, které pocházejí ze sociálně znevýhodněného nebo méně podnětného rodinného prostředí, a zvýšit tak jejich šance na úspěšné zvládnutí pozdější školní výuky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy