Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spekulace o tajném návratu Puigdemonta: Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Foto: Facebook

Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily spekulace. Média písou, že by se mohl do země vrátit tajně. Politik je na "útěku" už tři měsíce. Ve Španělsku mu hrozí zatčení.

"Je mnoho menších silnic na venkově, může se vrátit lodí, vrtulníkem či ultralehkým letadlem, pracujeme na tom, aby se to nestalo," řekl dnes v rozhovoru ve španělské televizi Antena 3 španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Dodal, že policie se snaží zajistit, aby se Puigdemont nemohl tajně "dostat do země ani v kufru auta".

Deník ABC už v pondělí přinesl záběry z vchodu do barcelonského parku, v němž sídlí katalánský parlament. List se podivil nad tím, že tam hlídkuje více než desítka španělských policistů. V okolí katalánského parlamentu má obvykle hlídkovat katalánská policie.

Puigdemont zatím mlží kolem způsobu, jakým se chce znovu ucházet o úřad katalánského premiéra. Podle právníků pravidla stanoví, že musí být osobně přítomen v parlamentu v Barceloně. Výklad pravidel ale závisí na vedení katalánského parlamentu, které ovládají separatisté. Katalánská opozice i Madrid se nicméně chystají napadnout u ústavního soudu, pokud se bude Puigdemont o úřad ucházet na dálku.

Média v předchozích dnech psala o tom, že Puigdemont zvažuje jako formu kandidatury buď videokonferenci, nebo delegování hlasovacího práva na ono konkrétní jednání parlamentu. O delegování hlasu požádal Puigdemont i čtyři jeho exministři, kteří jsou s ním v Bruselu, již minulý týden.

Dnes vedení katalánského parlamentu mělo těchto pět žádostí projednávat, zároveň ale dostalo na stůl stažení Puigdemontovy žádosti o delegování hlasu. Vedení parlamentu poté odložilo projednávání ostatních čtyř žádostí o delegování. Pokud jejich delegování neprojde, mohou se vzdát mandátů ve prospěch jiného poslance ze své kandidátky.

Separastisté potřebují pro schválení Puidgemonta premiérem minimálně jeden hlas od pětice uprchlých poslanců, s nímž by mohli svého kandidáta prosadit ve druhém kole. Strany, které jsou proti nezávislosti Katalánska i proti Puigdemontovi, mají dohromady v regionálním parlamentu 65 křesel. Stejný počet mají separatisté bez pěti uprchlých poslanců.

Témata:  Katalánsko Španělsko Carles Puigdemont

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:15

Anně Slováčkové (†29) dali sbohem před měsícem. Důležitý člověk řekl, proč chyběl

Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Komentář

Rusko si může vybrat: Evropští vojáci na Dněpru, nebo u mezinárodně uznaných hranic

Už se stalo tradicí, že Kreml ujišťuje o svém zájmu o mír, načež svá slova vzápětí doprovodí dalšími útoky na civilní cíle či posilováním útočných kapacit. Ani tento týden nepřinesl výjimku. Zatímco Vladimir Putin veřejně prohlašoval, že je otevřen jednáním o míru, nad ukrajinskými městy zněly letecké poplachy a v ruském zázemí přibývalo jednotek, které se zjevně připravují na rozsáhlejší jarní nebo letní ofenzívu.