Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zabavil zbraně a bomby. Prý je propašovali saúdskoarabské tajné služby

Zbraně
Zbraně
Foto: Pixabay

Teherán - Íránští agenti zkonfiskovali na východě země zbraně, včetně bomb a ručních granátů. Podle Teheránu zbraně propašovaly saúdskoarabské tajné služby. Rijád se k záležitosti zatím nevyjádřil.

Mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábii dlouhodobě panuje nevraživost; státy soupeří o moc na Blízkém východě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sýrii.

Saúdská Arábie ve válce v Jemenu stojí v čele Západem podporované provládní vojenské koalice, která bojuje proti šíitským povstalcům. Rijád viní Teherán z vyzbrojování povstalců v Jemenu a jejich spojenců - libanonského radikálního hnutí Hizballáh.

Při jiné operaci na západě země v kurdském městě Maríván blízko hranic s Irákem íránské bezpečnostní složky během razie proti "separatistům" zkonfiskovaly rakety a granáty. V oblasti se v minulosti íránští vojáci střetli s kurdskými ozbrojenci a příslušníky IS.

Témata:  Írán Saúdská Arábie zbraně

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 4:00

Předpověď počasí na pátek. Meteorologové se chystají na zajímavou situaci

Česko dnes čeká zajímavá meteorologická situace. O Velikonocích vystoupaly teploty nad 20 stupňů, nyní by se opět i v nížinách mohly objevit sněhové vločky. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy