Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednotný letecký prostor v Africe? Do projektu se chce zapojit 23 států

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Addis Abeba - 23 afrických států vytvoří jednotný letecký trh. Chtějí tak dosáhnout větší propojenosti, nižších cen letů a povzbudit růst svých ekonomik. Analytici tento plán označili za "seizmickou událost".

První fázi projektu, do kterého se zapojí například JAR, Keňa či Nigérie, oznámila v neděli na summitu v etiopském hlavním městě Africká unie (AU), která sdružuje 55 členských zemí.

Létání na černém kontinentu bývá považováno za nejdražší a nejméně pohodlné na světě, píše list Financial Times. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví při OSN žije v Africe 15 procent světového obyvatelstva, ale představuje jen tři procenta leteckého trhu. Kontinent je poset neefektivními státem vlastněnými leteckými dopravci, kteří nejsou schopni fungovat na komerční bázi a cestující tím trpí, řekl listu ředitel Tim Coombs z londýnské poradenské firmy Aviation Economics Tim Coombs.

Studie z roku 2015 zadaná Africkou komisí pro civilní letectví a Mezinárodní asociací leteckých dopravců odhaduje, že úplná liberalizace sektoru mezi 12 největšími ekonomikami na kontinentu by zvýšila jejich hospodářskou produkci o 1,3 miliardy dolarů (26,5 miliardy Kč), vytvořila 155.000 nových pracovních míst a snížila ceny letenek až o 35 procent.

"Létání je v Africe luxus, ve Spojených státech a v Evropě ale může každý letět na víkend kam chce. To tu chceme," řekl Financial Times jeden z architektů jednotného afrického leteckého trhu a šéf dopravní a turistické divize AU David Kajange.

Témata:  letectví a letadla Afrika Etiopie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy