Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už žádní migranti? Itálie chce vyhodit půl milionu přistěhovalců

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řím - Matteo Salvini, pravicový politik, který doufá, že se stane příštím premiér Itálie, se zavázal, že vyžene půl milionu přistěhovalců, pokud jeho strana vyhraje nadcházející volby. Informuje o tom list The Telegraph.

Předseda euroskeptické Ligy severu uvedl, že během svého prvního roku u moci má v úmyslu repatriovat 100 000 migrantů, za pětileté funkční období se pak podle něj Itálie zbaví dalších 400 000 migrantů. „V Itálii je půl milionu nelegálních migrantů. Všechny je třeba poslat domů,“ řekl Salvini pro noviny La Repubblica. Jeho slova přišla poté, co katolická církev varovala, že politické strany podněcují „strach" tím, jak přistupují k otázce migrace.

Liga severu navázala spojenectví se Silviem Berlusconim a jeho stranou Forza Italia a dvěma menšími pravicovými stranami. I s ohledem na to, jak se kampaň před březnovými vyostřuje, očekává se, že tento blok obdrží zhruba 36% hlasů, čímž se dostane před populistické, antisystémové a euroskeptické Hnutí pěti hvězd.

Klíčovou otázkou proto podle deníku je, zda to bude Forza Italia nebo Liga severu, kdo posbírá nejvíce hlasů a tak bude moci vybrat premiéra. Jasné je, že jím nebude Berlusconi, který nemůže vykonávat veřejné funkce. Koho by jeho strana nominovala, ale zatím jasné není.

Průzkumy ukazují, že Forza Italia pravděpodobně získá asi 16 procent hlasů a Liga severu 14 procent. Mluvčí Ligy však řekl, že průzkumy se často ukázaly být nespolehlivé a že podpora strany může být mnohem větší.

Salvini opakovaně odmítl nařčení, že je jeho strana je xenofobní, a tvrdí, že se pouze snaží zabránit bujení rasismu tím, že řeší problém nelegálních přistěhovalců. „Jediným protijedem proti rasismu je kontrola, regulace a omezení imigrace. Itálie má miliony vlastních ekonomických obtíží. Italové nejsou rasisté, ale nekontrolované přistěhovalectví způsobuje problémy a ostré reakce. Chceme tomu zabránit,“ uvedl.

I kdyby získala liga moc, není úplně jasné, jestli by se dokázala zbavit tolika migrantů, jak Salvini slibuje. Média poukazují na právní a logistické obtíže, s nimiž se potýkaly i minulé vlády. Zpracování žádosti o azyl trvá několik měsíců a vše může ještě prodloužit odvolací proces. Migranti, kterým jsou odmítnuty žádosti, často prostě odcházejí z přijímacích zařízení a zmizí, žebrají na ulici nebo hledají práci v černé ekonomice. Některé domovské země se navíc zdráhají vzít zpět své občany. Z toho vyplývá, že tempo repatriace je pomalé.

Právě imigrace je přitom jedna z klíčových otázek volební kampaně v Itálii. V loňském roce dorazilo do země 120 000 přistěhovalců z Libye, v roce 2016 to bylo dokonce celkem 180 000 osob.

Minulý týden jeden z členů Ligy severu varoval, že „bílá rasa“ je v Itálii ve smrtelném nebezpečí kvůli nekontrolované migraci. „Musíme se rozhodnout, zda naše etnická příslušnost, naše bílá rasa, naše společnost bude nadále existovat nebo jestli bude zničena," řekl Attilio Fontana, který je kandidátem Ligy na guvernéra Lombardie.

„Italové se bojí," řekla mluvčí v tomto týdnu novinářům v Římě. „Pokud necháte přistěhovalce bez rozdílu přicházet do země, nemají pak co na práci, jsou jen vhozeni do táborů a musí vykrádat domy a lidi. Utečenci, kteří utíkají před válkami, mají právo zůstat, ale ekonomičtí migranti ne. "

Témata:  Itálie uprchlíci Silvio Berlusconi

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.