Berlín - Spolkový ústavní soud před rokem odmítl zakázat krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD) s poukazem na to, že není natolik silná, aby mohla skutečně ohrozit demokratické zřízení Německa. Spolková rada dnes přišla s novým návrhem, aby se NPD na šest let zastavilo státní financování.
Soud před rokem také konstatoval, že NPD, která má nyní jednoho europoslance a několik stovek komunálních zastupitelů, sleduje protiústavní cíle a je jí možné odejmout státní příspěvky.
Loni v létě na verdikt reagoval německý parlament, který schválil změnu ústavy a souvisejících zákonů. Úpravy směřovaly právě k tomu, aby strany, které cílí na omezení nebo odstranění demokratického pořádku či chtějí ohrozit existenci spolkové republiky, nedostávaly nadále státní podporu. Do loňska bylo možné připravit o státní finance jen strany, které byly zakázané. O tom, které strany mají protiústavní cíle, nadále rozhoduje ústavní soud.
A právě na ten se po dnešním rozhodnutí obrátí Spolková rada, která hájí zájmy jednotlivých spolkových zemí. Zastavení financování na příštích šest let se podle ní má týkat i případných nástupnických stran NPD. Ministerská předsedkyně Sárska Annegret Krampová-Karrenbauerová (CDU), která je považována za možnou nástupkyni kancléřky Angely Merkelové, se dnes nechala slyšet, že Německo zůstává svobodnou demokracií, která ale musí být schopná se bránit.
Německé strany dostávají finanční podporu státu mimo jiné, pokud ve volbách do Spolkového sněmu nebo do Evropského parlamentu získají přinejmenším 0,5 procenta hlasů. Nárok mají také, když v zemských volbách získají nejméně jedno procento hlasů. Za každý hlas do čtyř milionů obdržených hlasů pak dostane strana od státu jedno euro, za každý další hlas nad čtyři miliony obdrží 83 centů.
Témata: Německo, extremismus, EuroZprávy.cz
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22