Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Venezuele propustili na svobodu 84letého opozičního lídra

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Caracas - Z věznice ve Venezuele byl dnes propuštěn lídr opozice Enrique Aristeguieta Gramcko (84). Ve vazbě strávil jeden den. Zatčen byl v pátek nad ránem ve svém domě v Caracasu venezuelskou tajnou službou.

Jeho twitterový účet zatím nebyl aktualizován, v poslední zprávě z pátku napsal: "Tajná služba Sebin je v mém domě a hledá mě."

Právník a politik Aristeguieta byl do roku 1999 členem křesťanské sociálnědemokratické strany Copei a v 50. letech byl členem hnutí, které bojovalo proti diktatuře Marcose Péreze (1952-1958). Loni Aristeguieta založil hnutí Velká alternativní národní aliance (GANA), které sdružuje nezávislé opoziční strany.

Poté, co v parlamentních volbách v prosinci 2015 vyhrála opoziční koalice a obsadila většinu křesel v parlamentu, začal nejvyšší soud nakloněný vládě rušit zákony schválené poslanci. Loni v létě pak socialistický prezident Nicolás Maduro ustavil de facto vlastní parlament. Minulý týden nejvyšší soud zakázal účast opoziční koalice v prezidentských volbách plánovaných na začátek dubna.

Témata:  Venezuela věznice

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.