reklama

Aby je bylo možné dnes uzavřít, musí trojice stran najít shodu především v oblastech zdravotnické politiky a reformy pracovního trhu. Podle Schulze je především v sociálněpolitických otázkách třeba intenzivního vyjednávání. Nemá přitom smysl zvyšovat tlak stanovováním konkrétní hodiny, kdy by rozhovory měly skončit.

Na jejich brzké ukončení naléhá především bavorská CSU, která jako jeden z důvodů v nadsázce uvedla to, že jejímu předsedovi Horstu Seehoferovi jede dnes v 16:05 SEČ vlak z Berlína do Mnichova. Pozorovatelé ale očekávají, že tak brzy rozhovory neskončí. Počítá se s tím, že se protáhnou do večera nebo do noci. Pokud bude třeba, vyčlenily si strany na vyjednávání už dopředu také pondělí a úterý.

Ve zdravotnictví sociální demokraté usilují o to, aby se zmenšil rozdíl mezi běžnými pacienty a lidmi se soukromým zdravotním pojištěním. Privátně pojištění pacienti mají mnohdy rychlejší přístup k doktorům, kteří za jejich ošetření inkasují výrazně více peněz. Na pracovním trhu chce SPD snížit počet lidí, kteří mají smlouvu na dobu určitou, a usnadnit lidem přechod od práce na částečný úvazek k práci na plný úvazek.

Na rozdíl od těchto oblastí už vyjednavači našli shodu například v otázkách migrace, ochrany klimatu, zemědělství a bytové či evropské politiky.

Pokud se vyřeší i zbývající neshody, měly by koaliční smlouvu schvalovat stranické sjezdy CDU a CSU a především vnitrostranické referendum SPD, které se nyní jeví jako největší překážka vznikající velké koalici. Tento model totiž nadále odmítá řada sociálních demokratů, kteří mají obavu, že jejich strana v další vládě s Merkelovou znovu ztratí přízeň voličů. Ta se nyní pohybuje na rekordně nízkých hodnotách okolo 18 procent.

reklama