Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žádný z hráčů na Super Bowlu symbolicky během národní hymny nepoklekl

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Minneapolis - Žádný z hráčů, kteří se v neděli účastnili finále ligy amerického fotbalu v Minneapolisu, během národní hymny před zápasem nepoklekl. To některé fanoušky podle agentury Reuters potěšilo a samo finále se díky tomu obešlo bez kontroverze.

Gesto pokleknutím se v ligové sezoně stalo symbolem protestu proti policejnímu násilí na menšinách. Dopravu ke stadionu nicméně narušili aktivisté. Policie 17 z nich krátce zadržela.

Asi 300 jiných demonstrantů se pak vydalo z jednoho parku na pochod ke stadionu, u jehož bran většina z nich poklekla. Napodobili tak gesto hráče sanfranciského klubu Colina Kaepernicka, který předloni trend poklekání zahájil. Od té doby se k němu připojily desítky sportovců. Poklekání někteří příznivci amerického fotbalu buď považovali za neuctivé vůči národní vlajce, nebo již byly kampaní unaveni.

Prezident Donald Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci loňského září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.

O titul se utkaly celky New England Patriots a Philadelphia Eagles. Vyhráli Philadelphia Eagles.

Témata:  Super Bowl NFL USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.