Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byla tak naivní, určitě ji někdo navedl, tvrdi babička Terezy H. Češi už podepisují petici za její vydání

Tereza H. zadržená v Pákistánu
Tereza H. zadržená v Pákistánu
Foto: Facebook

Praha - Experti i právník Terezy H. varují, že vydání dívky do České republiky není příliš pravděpodobné. Poukazují na to, že mezi Českou republikou a Pákistánem žádná dohoda o vydávání vězňů neexistuje. Jenže s tím se řada Čechů prostě nechce smířit.

Česká diplomacie v souvislosti s případem opakovaně zdůrazňuje, že Praha nemá s Pákistánem sjednánu žádnou dvoustrannou smlouvu o předávání odsouzených k výkonu trestu. „V případě pravomocného odsouzení pákistánským soudem by bylo možné předání odsouzené k výkonu trestu do ČR, a to na bezesmluvním základě. Musela by s tím souhlasit i pákistánská strana," uvedlo ministerstvo zahraničí.

S tím se ale mnozí nechtějí smířit. Na internetu dokonce vznikla petice na Terezinu podporu. „Jsme lidé, né barbaři,“ zdůrazňují její autoři. „My občané České republiky žádáme Ministerstvo spravedlnosti a zahraničí ČR, aby za předpokladu, že udá všechny své komplice v Evropě a zejména v ČR, vyvinulo maximální úsilí, aby si Tereza mohla trest odsedět ve věznici s maximální ostrahou v naši vlasti,“ píše se v petici, kterou zatím podepsaly asi dvě stovky osob.

Poukazují na to, že Tereza je mladá téměř ještě mladistvá, a proto by měla dostat šanci si trest vykonat v podmínkách evropského standardu. „Občané Pákistánu nám verbují mladé lidi na pašování drog a jako jeden z největších distributorů opiátů by měl Pákistán tuto argumentaci zohlednit a Tereze umožnit trest vykonat v plné výši v ČR,“ tvrdí autoři petice.

Terezy se zastává také její babička. Přiznává, že ničemu z toho, co se stalo, nechtěla věřit. Byla skálopevně přesvědčena, že Tereza do zahraničí jezdila jenom fotit. „O těch dalších věcech jsem se dozvěděla až z médií. Ona žila současností a byla tak naivní, že na to dojela,“ řekla paní Marta pro Blesk. Připustila, že peníze zřejmě udělaly své. „Ale jsem přesvědčená, že z její hlavy to určitě nebylo. Někdo ji na to navedl. A taky kategoricky odmítám, že by někdy byla pod vlivem drog,“ tvrdí babička s tím, že něco takového by určitě poznala.

Když Marta svou vnučku viděla na videu pořízeném u pákistánského soudu, bylo jí prý do pláče. Není to totiž první rána, která ji v poslední době zasáhla. Martě zemřel v prosinci manžel. Pak přišly problémy Terezy. „Je to pro mě moc těžké období. Neustále na ni myslím a budu se jí snažit pomoci, psychicky i materiálně. Jsem odhodlaná pro ni udělat všechno, pokud by to pomohlo a dostala se zpět do republiky a trest si mohla odsedět tady. Ať si kdo chce, co chce, myslí,“ svěřila se babička.

Témata:  Tereza H. zadržená v Pákistánu petice Pákistán

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.