Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Samsung rozdává na OH telefony. Íránců a Severokorejců se to ale netýká

Citlivá data v bezpečí? S bezpečnostní platformou Samsung KNOX na 100 %!
Citlivá data v bezpečí? S bezpečnostní platformou Samsung KNOX na 100 %!
Foto: Samsung

Soul - Podle agentury Reuters dostane až 4000 účastníků olympiády nejmodernější verzi mobilu samsung, ovšem Íránců a Severokorejců se to kvůli sankcím netýká. Teherán se zlobí a předvolal si jihokorejského velvyslance. Trable mají sportovci z KLDR například kvůli oblečení.

Íránská diplomacie sdělila jihokorejskému velvyslanci, že "pokud se firma Samsung za své nemoudré jednání neomluví, bude to mít zásadní dopad na její obchodní vztahy s Íránem". Jihokorejská firma záležitost odmítla komentovat, protože podle ní o distribuci darů rozhoduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Sankce, které se týkají cestování a zákazu prodeje luxusního zboží i značkových sportovních potřeb, komplikují život organizátorům olympijských her, jež začnou v pátek. Nemohou totiž poskytnout účastníkům ze Severní Koreje totéž, co je připraveno pro olympioniky z jiných zemí.

Proč samsungy, jejichž nejnovější verze přijde podle Reuters na 1100 dolarů (23.000 Kč), nemohou dostat íránští sportovci, není jasné. V Íránu jsou výrobky firmy Samsung běžně na trhu a obě země udržují dobré obchodní vztahy. Podle íránských zdrojů vlastní telefony samsung v Íránu téměř 18 milionů občanů. Firma Samsung Electronics je oficiální sponzor her a poskytla 4000 telefonů Galaxy S8 pro všechny účastníky her. Její mluvčí řekl, že o distribuci se postará MOV.

V případě Severokorejců se organizátoři olympiády pohybují na tenkém ledě v mnoha případech. Sankce uvalené na KLDR mají zemi potrestat za vývoj vojenské jaderné technologie. Už vyvěšení severokorejské vlajky v olympijské vesnici si vyžádalo výjimku z jihokorejského zákona.

Nejistotu vyvolal i případ dresů značkové firmy Nike, který je dalším sponzorem. Severokorejské hokejistky v nich na led nesmějí a musejí použít dresy ušité jednou finskou firmou. Dresy americké firmy Nike pro Severokorejky nepřipadají v úvahu, protože americké sankce proti KLDR zakazují americkým podnikům i jednotlivcům obchodovat s KLDR.

Snadná nebyla ani doprava Severokorejců na území jižního souseda. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení si muselo od USA vyžádat dočasné povolení pro let do KLDR. Letadlo dopravilo jihokorejské sportovce na trénink do lyžařského střediska v KLDR a následující den přepravilo zpět i Severokorejce. USA zakazují na 180 dní vstup jakémukoli letadlu nebo plavidlu, které se objeví v KLDR. V případě přepravy sportovců byl použit airbus, nikoli boeing vyráběný v USA. Letadlo navíc nesmělo přeletět nad mimořádně přísně střeženou demilitarizovanou zónou a muselo použít trasu nad mořem.

Témata:  Samsung Írán Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.