Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamista Abdeslam by měl být zproštěn obžaloby, došlo k procesní chybě, tvrdí jeho obhájce

Vlajka Belgie
Vlajka Belgie
Foto: Pixabay

Brusel - Salah Abdeslam se u soudu v Bruselu zpovídá ze střelby na belgické policisty. Sven Mary, obhájce Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z teroristických útoků v listopadu 2015 v Paříži, dnes u soudu řekl, že tato střelba byla kriminálním činem, ale nikoliv činem teroristickým.

 Proces s Abdeslamem a Sofianem Ayarim začal v ostře střeženém bruselském justičním paláci v pondělí. Oba muži jsou obžalováni ze střelby na policisty během zásahu v belgické metropoli v roce 2016. Za pokus o vraždu tří strážců zákona a nedovoleného ozbrojování „v souvislosti s terorismem" jim hrozí až dvacetiletý trest vězení.

Mary i obhájce druhého obžalovaného dnes popřeli, že by na policisty stříleli jejich klienti. Podle Abdeslamova obhájce Maryho byla střelba na policisty při razii 15. března 2016 „spontánním činem" ve snaze uniknout policii, "ale ne činem teroristickým". On i Ayariho obhájce Isa Gultaslar navíc popřeli i to, že by stříleli právě jejich klienti. V bytě na bruselském předměstí s nimi byl ještě třetí islamista Mohamed Belkaid, který při akci zahynul.

Podle belgických úřadů se však střílelo ze dvou zbraní. „Neexistuje jediný důkaz, který by nám umožnil tvrdit, že Salah Abdeslam vyprovokoval Belkaida ke střelbě na policisty," řekl Mary. Zdůraznil také, že za teroristický útok v Paříži bude Abdeslam souzen až v roce 2020 v Paříži a ne nyní v Bruselu. „Nejste tu, abyste soudila tyto případy," řekl Mary soudkyni Marie-France Keutgenové s odkazem na atentáty v Paříži a Bruselu.

Mary dnes navíc soud vyzval, aby se odmítl celým případem zabývat a Abdeslama zprostil obžaloby z procedurálních důvodů, neboť rozhodnutí soudu jsou k dispozici pouze ve francouzštině a nikoliv v nizozemštině, jak to vyžadují zákony země se třemi oficiálními jazyky. Mateřským jazykem Francouze marockého původu Abdeslama je přitom francouzština.

Obžalovaný Abdeslam, jediný přeživší, který je podezřelý z podílu na spáchání teroristických útoků v Paříži v roce 2015, při kterých zahynulo 130 lidí, stanul v pondělí před soudem, dnes ale proces pokračoval bez jeho přítomnosti, neboť se ho 28letý muž dál účastnit odmítá. Už v pondělí odmítl u soudu vypovídat.

Po pařížských útocích Abdeslam uprchl do Belgie, kde se dlouho skrýval. Po neúspěšném pokusu o jeho zadržení 15. března 2016 na předměstí Forest se jej podařilo zajistit o pár dní později v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.

Témata:  Salah Abdeslam Belgie

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.