reklama

"Poslední vyjednávací noc začala prohlášením SPD: Chceme ministerstvo zahraničí, ministerstvo financí a ministerstvo práce a sociálních věcí, jinak nebude žádná vláda," řekl končící bavorský ministerský předseda Horst Seehofer (CSU) stanici BR. Jeho strana na to reagovala tím, že se o klíčový resort financí také přihlásila a sociálním demokratům nabídla, že si další ministerstvo mohou vybrat podle svého přání. SPD to ale odmítla.

"To byl začátek, že se od čtvrté hodiny odpoledne do šesti hodin ráno mluvilo jen o této otázce. Během této doby člověk na některé politiky vůbec nenarazil. Šli do jiných místností a lehli si prostě na podlahu," popsal také Seehofer. V těchto podmínkách podle něj podřimovali i ministerští předsedové některých spolkových zemí.

V takových chvílích podle Seehofera v místnosti, kde se vedlo vyjednávání, zůstávalo jen čtyři nebo pět lidí, kteří spolu ale nemluvili, protože všichni měli odlišné názory, ale nikdo neměl řešení. "Rád bych v té chvíli loupal mandarinku nebo pomeranč, protože by to byla alespoň nějaká činnost," uvedl osmašedesátiletý politik.

Zhruba kolem šesté hodiny ráno bylo podle něj vyjednávačům jasné, že to takhle nemůže jít dál. "Kdyby koalice zkrachovala, protože jsme se nedohodli na rozdělení postů, poškodilo by to na léta ohromně všechny strany," míní.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama