Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky byla odsouzena na 20 let

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Důvěrnice bývalé jihokorejské prezidentky byla dnes odsouzena k 20 letům vězení za korupci. Musí také zaplatit pokutu 18 miliard wonů (skoro 342 milionů Kč). Čche Son-sil stojí v centru korupčního skandálu, který loni v březnu vedl k sesazení prezidentky Pak Kun-hje.

Prokuratura pro důvěrnici žádala 25 let. Čche Son-sil využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejim nadacím. Skandál se týkal i největší jihokorejské společnosti Samsung.

"Provinění obžalované jsou velmi vážná," řekl soudce. Žena podle něj využívala "dlouhodobých soukromých vazeb" na exprezidentku Pak k tomu, aby získala úplatky, a "široce zasahovala do státních záležitostí".

Obhájce během závěrečného soudního jednání loni v prosinci označil obvinění proti jeho klientce za výmysl politiků, občanských skupin a médií. Ti všichni podle něj usilovali o svržení bývalé hlavy státu. Dnes uvedl, že verdikt s jistotou zvrátí u odvolacího soudu.

Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla odvolána z funkce a vzata do vazby loni v březnu. V soudním procesu, který byl pak zahájen v květnu, čelí obvinění ze zneužití pravomocí. Žena údajně přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů a zpronevěřila až 3,8 miliardy wonů (72 milionů Kč) z fondů tajných služeb. Exprezidentka vinu odmítá.

Soud dnes také poslal za úplatkářství na dva a půl roku za mříže šéfa nadnárodního konglomerátu Lotte Group Sin Tong-pina.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.