Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na George Sorose? Maďarská vláda chce přitvrdit vůči nevládním organizacím

George Soros
George Soros
Foto: The Washington Note

Budapešť - Maďarská vláda poslala do parlamentu návrh zákona, který by ministrovi vnitra umožnil zakázat nevládní organizace podporující migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. Norma je zjevně zaměřená proti Sorosovi, s kterým je maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě v konfliktu.

Předloha také počítá s 25procentním zdaněním zahraničních darů nevládním organizacím, podporujícím migraci. Cílem je podle vlády odradit od nelegální migrace, která podle ní podkopává stabilitu v Evropě.

Agentura Reuters připomíná, že Maďarsko a Polsko vedou nacionalistické vlády, které se dostaly do konfliktu s vedením Evropské unie v Bruselu kvůli autoritářskému směřování, odchylujícímu se od evropských norem demokracie a právního státu.

Ale Orbanovo poselství, které hlásá konzervativní křesťanské názory a odmítá multikulturalismus, má příznivou odezvu u voličů. Očekává se, že Orbánova strana Fidesz si v parlamentních volbách plánovaných na 8. dubna zajistí třetí období u moci.

Návrh zákona praví, že nevládní organizace, které "sponzorují, organizují nebo podporují vstup či pobyt občanů třetích zemí na území Maďarska přes bezpečnou třetí zemi za účelem rozšíření mezinárodní ochrany se kvalifikují jako organizace podporující migraci". Od těchto organizací by zákon požadoval registraci u úřadů a povolení činnosti, včetně vedení kampaní, poskytování právní pomoci, náboru dobrovolníků a vydávání informačních brožur. Ministr vnitra by mohl povolení odmítnout vydat, pokud by v této činnosti shledal "riziko pro národní bezpečnost". Pokud by nevládní organizace pokračovala v takové činnosti, mohli by ji prokurátoři odejmout daňové číslo, čímž by ji prakticky ochromili, uložit vysoké pokuty a nakonec rozpustit.

"Lehce maskované pokusy postihnout některé nevládní organizace se změnily v úplný přímý útok," uvedla ředitelka Amnesty International v Evropě Gauri van Guliková. Zákon by podle ní dal vládě volnou ruku pustit se do nevládních organizací pod libovolnou záminkou.

Orbánova vláda minulý měsíc načrtla podobu připravovaného balíčku zákonů, kterému dal vládní mluvčí Zoltán Kovács přezdívku "Stop Sorosovi". Miliardář se stal v posledních letech Orbánovým úhlavním nepřítelem i proto, že financuje skupiny hájící práva uprchlíků. Média spekulují, že nová opatření by mohla vést k zákazu vstupu Sorose do Maďarska. Finančník vládní kampaň, která jej obviňuje z řízení masové migrace do EU, označil za "překrucování a lži" s cílem vytvořit falešného vnějšího nepřítele.

Témata:  Viktor Orbán Maďarsko George Soros

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.