Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský měnový fond? Šéfka MMF Lagardeová nemá námitky, o konkurenci prý nejde

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Foto: European Union

Vídeň - Brusel spřádá plány na přeměnu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) v Evropský měnový fond. Předsedkyně Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová proti tomu nemá žádné námitky.

ESM začal fungovat v říjnu 2012 a stal se důležitým nástrojem k řešení dluhových krizí, například v Řecku či Španělsku. Evropská komise navrhuje jeho přeměnu v Evropský měnový fond podléhající kontrole Evropského parlamentu. Tento plán podporují například Německo a Francie, píše agentura Reuters.

"Krize, kterou eurozóna prošla, ukazuje, že je zapotřebí systém krizového řízení, který by byl nezávislý, měl schopnost rychle reagovat a fungoval podle striktních pravidel. Jak se bude takovýto mechanismus jmenovat, je druhořadé. Jestli se má jmenovat Evropský měnový fond, tak prosím," uvedla Lagardeová v rozhovoru se švýcarským listem Tages-Anzeiger.

Evropa si podle ní nepřisvojuje roli MMF. "Nesloužíme určitému regionu, ale 189 zemím. To zahrnuje rovněž země eurozóny. Pokud se společně rozhodnou zapojit další krizové mechanismy jako ESM, je to v pořádku," míní šéfka MMF.

Témata:  Christine Lagardeová Mezinárodní měnový fond (MMF) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

31. ledna 2026 13:35

„Mami, myslel jsem, že máme ještě čas.“ Culkin a další celebrity oplakávají smrt O'Hara

Smrt kanadsko-americké herečky Catherine O’Hara, držitelky ceny Emmy, která se proslavila jako Kevinova matka v kultovní komedii Sám doma nebo jako excentrická Moira Rose v seriálu Schitt's Creek, otřásla světem celebrit. Podle prohlášení její zastupující agentury Creative Artists Agency skonalá umělkyně zemřela v pátek ve svém domě v Los Angeles po krátké nemoci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy