Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kiska a Van der Bellen varovali před plánem Rakouska omezit přídavků na děti cizinců

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen
Foto: Wikimedia Commons

Vídeň - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska dnes ve Vídni varovali před plánem rakouské vlády omezit v EU vyplácení přídavků cizincům na jejich děti žijící ve své vlasti. Van der Bellen zdůraznil, že v Rakousku pracují tisícovky slovenských zdravotních sester a pečovatelek. Je podle něj obtížné si představit, jak by bez této pomoci vypadaly pečovatelské služby v Rakousku.

Van der Bellen v souvislosti s indexací přídavků na děti upozornil na možné problémy s unijním právem. Na společné tiskové konferenci s Kiskou dále zdůraznil, že jde o "morální otázku".

Kiska označil za nespravedlivé, když někdo pracuje v Rakousku a přispívá tam do sociálního systému, a přitom z něj nedostává zajištění. Podle něj to také není něco, "co by zlepšovalo vztahy mezi zeměmi".

Podle loňského průzkumu, z něhož cituje APA, uvedlo až 40 procent pečovatelek, že bez přídavků na děti by práci v Rakousku nevykonávaly, protože by se už nevyplatila. Podle odhadů pracuje v Rakousku až 40.000 slovenských pečovatelek, které pobírají přídavky na zhruba 30.000 dětí.

Kiska dnes do Vídně přicestoval vlakem. Jeho rakouský protějšek ho uvítal na hlavním nádraží a poté oba prezidenti navštívili projekt T.R.A.M. neboli speciálně upravené vlakové spojení mezi Bratislavou a Vídní. Umělecky uspořádané vagony připomínají 25 let vztahů mezi Rakouskem a Slovenskem. Kiska zdůraznil, že když v roce 1989 poprvé navštívil Západ, bylo to vlakem do Vídně. Poukázal přitom na blízkost Vídně a Bratislavy. Necelých 70 kilometrů dlouhá trať mezi oběma hlavními městy byla otevřena už v roce 1914.

Šéf rakouských drah (ÖBB) Andreas Matthä zdůraznil, že v budoucnu budou na přebudované trati jezdit i osobní soupravy Railjet. Denně vlak mezi oběma městy přepraví na 5000 lidí. Podle rakouské hlavy státu bude cesta v budoucnu trvat tři čtvrtě hodiny, přičemž dříve to bylo i přes dvě hodiny.

Podle Van der Bellena jsou vztahy mezi oběma zeměmi "excelentní" a kontroverze v nich musí člověk hledat téměř zoufale. Jednou z nich je však jaderná energie. Rakousko vyjadřuje dlouhodobě odpor vůči atomovým elektrárnám v sousedních zemích.

Témata:  Andrej Kiska Rakousko Slovensko Alexander Van der Bellen

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.