Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump se setkal se studenty a učiteli z Parklandu, slíbil jim přísnější kontroly při prodeji zbraní

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Washington - Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek setkal se studenty a učiteli školy ve floridském Parklandu, kde minulý týden Nikolas Cruz (19) zabil sedmnáct lidí. Bílý dům slíbil, že bude klást velký důraz na kontrolu prodeje zbraní a prověřování psychického stavu kupujících.

"Prověrky budou velmi silné, velmi silný bude důraz na psychické zdraví," řekl prezident, který mluvil s očitými svědky střelby ve floridské škole. "Když jsem to vyslechl, musíme se do toho pustit," slíbil prezident návštěvníkům Bílého domu svou podporu.

"Není to už jen Parkland, je to celá Amerika. Je to každý student v každém městě," řekla Trumpovi studentka Ariana Kleinová, která střelbu v Parklandu přežila.

Podle Trumpa se americká vláda v úsilí o zpřísnění prodeje zbraní neomezí na slova, jak tomu bylo v minulosti. Podotkl nicméně, že vítá návrhy, aby pověřené osoby ve školách byly ozbrojeny, projdou-li speciálním školením. Zóny při amerických školách, kde se nesmějí nosit zbraně, by podle Trumpa měly být zrušeny. Své stanovisko zdůvodnil tvrzením, že policie většinou na místo střelby dorazí pozdě a zásah musí být okamžitý.

Prezident o tragédii v Parklandu očividně zmírnil svůj dosud odmítavý postoj k omezení prodeje zbraní, když se stejně jako mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA) odvolával na druhý dodatek americké ústavy. V úterý se vyslovil pro schválení zákona, který by vyřadil z prodeje takzvané "bump stocks", tedy urychlovače palby měnící poloautomatickou zrbaň v automatickou. Návrhem se na jeho pokyn zabývá ministerstvo spravedlnosti.

Podle agentury AP se kromě toho skupina republikánských a demokratických senátorů zabývá návrhem zákona, který by zvýšil celostátní věkový limit pro nákup střelných zbraní z 18 na 21 let.

Témata:  Donald Trump zbraně prezident USA střelba ve škole na Floridě

Související

Aktuálně se děje

8:26

Karlos Vémola dává na rady právníka. Fanoušci mají smůlu

Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.