Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská rozvědka napadla olympijské počítače

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington - Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set počítačů organizátorů zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu, napsal americký deník The Washington Post (WP).

Úřady v Pchjongčchangu přiznaly, že hry se staly 9. února během zahajovacího ceremoniálu terčem kybernetického útoku, pravděpodobného viníka ale neoznačily.

Incident se projevil mimo jiné výpadky internetu a nefungujícím oficiálním olympijským webem. Mnoho lidí si tak nemohlo vytisknout své vstupenky na ceremoniál a řada míst proto zůstala prázdných.

Analytici podle WP soudí, že hackerský útok byl odvetou za trest pro ruské olympioniky za dopingový skandál. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal ruským oficiálním činitelům účast na hrách a ti ruští sportovci, kteří mohli na olympiádu přijet, museli vystupovat neutrálně jako "olympijští sportovci z Ruska", nemohli pochodovat pod ruskou vlajkou a pokud zvítězili, nezazněla ruská hymna.

Témata:  Rusko hackeři Olympijské hry 2018

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 11:34

Felix Slováček vrací úder. Takhle okomentoval odsouzení Pavla Novotného

Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.