Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kambodžský režim ovládl po odstavení opozice Senát

Kambodža, ilustrační foto
Kambodža, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Phnompenh - Kambodžský režim premiéra Hun Sena upevnil svou moc vítězstvím v dnešních senátních volbách, když po loňském rozpuštění největší opoziční strany získal zatím v horní komoře parlamentu 58 z 62 křesel.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dosud neoficiální informace z ústřední volební komise. Výsledky senátních voleb dávají tušit, jak by mohly dopadnout parlamentní volby plánované na červenec. Zástupci opozice a regionálních organizací varují, že Kambodža je na cestě k diktatuře.

Kambodžský nejvyšší soud loni na podzim rozhodl o rozpuštění největší opoziční strany - Kambodžské národní strany záchrany (CNRP). Ta v posledních letech dokázala získat podstatný podíl na moci díky úspěchu v regionálních a parlamentních volbách a začala být citelnou konkurencí pro premiérovu vládní stranu, která je u moci už 32 let.

Senát v Kambodži volí téměř 12.000 členů regionálních zastupitelstev, po verdiktu soudu však o právo hlasovat přišli všichni zástupci opoziční CNRP.

Témata:  Kambodža

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.