Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atentát na Alžbětu II.? Muž po ní vystřelil z pušky, úřady incident ututlaly

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Daily Telegraph

Wellington - Alžběta II. přežila při své oficiální návštěvě Nového Zélandu pokus o atentát. Sedmnáctiletý Christopher Lewis v říjnu 1981 na britskou královnu vystřelil z pušky, když vystupovala z automobilu na návštěvě města Dunedin na jihu země.

Vyplývá to z nově odtajněných dokumentů novozélandských bezpečnostních složek. Útok byl neúspěšný, protože muž neměl pro střelbu vhodnou pozici, ani dostatečně výkonnou zbraň vzhledem k vzdálenosti, z jaké střílel.

Místní úřady incident zatajily údajně ze strachu, že královská rodina své návštěvy do země napříště zruší. Policie tehdy uvedla, že zvuk podobný výstřelu byl zřejmě způsoben padající dopravní značkou.

Mladík si odseděl tři roky za mřížemi. Spolu s ním zatkla policie další dva muže. V 90. letech čelil Lewis obvinění z brutální vraždy ženy a únosu dítěte. V předběžné vazbě spáchal sebevraždu.

Témata:  Královna Alžběta II. Nový Zéland atentát

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.