Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ficovy sestavení vlády nevychází, pravice je údajné blíže, tvrdí Sulík

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Foto: www.sulik.sk

Bratislava - Volby na Slovensku sice vyhrála levicová strana Směr-SD premiéra Roberta Fica, sestavení koaliční vlády mu ale prozatím nevychází a iniciativy se už chopila pravice.

Lídr slovenské pravice Richard Sulík vyjádřil přesvědčení, že pravicové strany jsou blíže k sestavení nové vlády po víkendových volbách. Zatím ale nemají podporu od nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), která může hrát klíčovou roli při jednáních o vytvoření nového kabinetu.

"Doufám, že jsme se posunuli o krok vpřed k široké pravicové stabilní koalici," řekl dnes předseda strany Svoboda a solidarita (SaS) Sulík.

Pět stran pravého středu včetně SaS by mělo ve 150členné sněmovně jen 72 hlasů, k získání potřebné většiny by jí tedy čtyři hlasy chyběly. Pokud by se k pravici přidala SNS, která má patnáct poslanců, vznikla by široká koalice, která by mohla být jedním z řešení volebního patu.

Předseda SNS Andrej Danko tento týden již prohlásil, že strana bude o novém kabinetu jednat pouze s tím politikem, který dostane pověření k sestavení vlády od prezidenta Andreje Kisky. Hlava státu takové pověření ve středu předala Ficovi, se kterým se Danko krátce poté sešel.

Sulík se dnes sešel s podnikatelem Borisem Kollárem, jehož hnutí Jsme rodina se rovněž dostalo sněmovny. Kollár se v uplynulých dnech dostal pod tlak po zveřejnění kopií údajných dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa. Média také dostala společné fotografie Kollára s Jurajem Ondrejčákem, kterého slovenské soudy v roce 2014 poslali na 16 let do vězení kromě jiného za řízení zločinecké skupiny.

Kollár nařčení z obchodování s drogami popřel a zveřejněné informace a fotografie označil za součást diskreditační kampaně. Kollár v minulosti budil pozornost médií tím, že má hodně dětí s více ženami.

Podnikatel případnou spolupráci svého hnutí s pravicovými stranami podmiňuje zrušení doplatků na léky pro důchodce a matky s děti. Požaduje rovněž ochranu dlužníků, kteří čelí exekuci, a také schválení zákonů "proti nepřizpůsobivým občanům," kterými podle Kollára nemusí být jen osoby romského původu.

Témata:  Slovensko Richard Sulík Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.