Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadná otrava Skripala. Použili Rusové nervový plyn?

Sergej Skripal
Sergej Skripal
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn - Britští vyšetřovatelé se domnívají, že bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli v neděli otráveni nervovým plynem. Neupřesnili ale jakým.

S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom dnes informoval britský deník The Guardian, který připomněl, že mezi nejznámější bojové plyny patří VX a sarin.

Podle vyšetřovatelů nynější zjištění vyplývá z údajů získaných lékařskými a chemickými analýzami a také z příznaků, které postižení vykazovali. Na vyšetřování se podílejí vědci z vojenských laboratoří v Porton Downu, protiteroristická brigáda Scotland Yardu a rovněž tajné služby.

Úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Podle britských médií panuje podezření, že za jeho použitím stojí nějaký stát, konkrétně Rusko, které se podobným způsobem i v minulosti vypořádalo se svými bývalými agenty. Moskva ale podíl na incidentu popírá.

Témata:  Rusko špionáž Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.