Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obama v Hirošimě: Omlouvat se nebude, chce posílit spojenectví

Barack Obama, prezident USA
Barack Obama, prezident USA
Foto: usa.gov

Hirošima - Barack Obama dnes jako první americký prezident přijel do japonské Hirošimy. Jak bylo předem avizováno, za svržení atomové bomby na konci druhé světové války se neomluvil. Řekl ale, že svět nese společnou odpovědnost za to, aby se něco takového už nikdy neopakovalo.

Návštěva má být gestem posílení spojenectví USA a Japonska. "Znovu potvrzujeme alianci mezi Spojenými státy a Japonskem, jednu z nejsilnějších na světě," zdůraznil šéf Bílého domu před americkými vojáky na vojenské základně Iwakumi, kterou navštívil těsně před odjezdem do Hirošimi.

"Připomínáme si všechny nevinné zabité... v té hrozné válce," pronesl Obama poté, co položil věnec k památníku v Hirošimě. "Sdílíme odpovědnost podívat se dějinám zpříma do očí. Musíme se ptát, co musíme udělat jinak, abychom zabránili opakování takového utrpení," dodal.

Zdroj: YouTube

Americký nálet ze 6. srpna 1945 jedinou pumou srovnal Hirošimu se zemí a připravil o život na 140.000 lidí. O tři dny později svrhly Spojené státy další atomovou bombu na Nagasaki, která měla obdobný ničivý účinek. Šest dní poté Japonsko jako účastník druhé světové války kapitulovalo.

Témata:  Barack Obama Hirošima

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.