Republikánská strana zřejmě získá kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a možná i nad Senátem USA. Několik republikánů, kteří chtějí změnit způsob odevzdávání a sčítání hlasů, se také uchází o nejvyšší funkce volebních správců ve svých státech.

Obama bude kandidáty do federálních a státních úřadů podporovat 28. října v Atlantě a 29. října odjede do Detroitu a Milwaukee, oznámila dnes jeho kancelář. Voličům například řekne, že demokraté jsou stranou, která chrání právo na potrat. Hlavním tématem jeho vystoupení bude ale to, že demokratům lze více důvěřovat, pokud jde o spravedlivé volby. Příští prezidentské klání je v USA naplánováno na rok 2024.

"Těší se na to, že bude obhajovat kandidáty nahoře i ve spodní části volebních lístků, zejména v těch kláních a státech, které budou mít důsledky pro správu voleb v roce 2024," uvedla Obamova kancelář v prohlášení.

Bývalý prezident Donald Trump současně pořádá předvolební akce na podporu republikánů. Na mítincích zaznívají jeho projevy, v nichž opakovaně naznačil, že by se v roce 2024 mohl znovu ucházet o prezidentský úřad.

Trump nepravdivě tvrdí, že prezidentské klání v roce 2020 prohrál s demokratem Joem Bidenem kvůli rozsáhlým volebním podvodům.

Republikáni, kteří podporují Trumpova falešná tvrzení, se stali kandidáty své strany na nejvýše postavené volební úředníky ve státech, které by mohly hrát rozhodující roli v roce 2024.

Republikáni Jim Marchant z Nevady a Mark Finchem z Arizony chtějí například omezit nebo zrušit předčasné hlasování, korespondenční hlasování a volební schránky. Nepodloženě tvrdí, že tyto způsoby hlasování vedou k podvodům.

Existují obavy, že zvolení některých krajně pravicových kandidátů by mohlo ohrozit integritu příštích prezidentských voleb. Mimo jiné tím, by někteří z nich mohli pomoci Trumpovi - pokud se rozhodne znovu kandidovat - nebo jinému podobně smýšlejícímu republikánovi zvrátit výsledky voleb v roce 2024.

Obama dnes uvedl, že demokraté možná nebudou moci věřit tomu, že americké soudy zajistí spravedlivé volby. Podle Obamy je potřeba, aby demokraté zastávali vysoce postavené funkce ve státech s těsnými výsledky a zajistili, že výsledky voleb budou respektovány.

"Protože se může ukázat, že v těsných prezidentských volbách v určitém okamžiku může být potvrzení voleb v klíčovém rozhodujícím státě sporné. A bude opravdu důležité, abychom tam měli lidi, kteří to udělají férově," řekl bývalý prezident.

reklama