reklama

Reagoval tak na verdikt španělského nejvyššího soudu, který zamítl žádost katalánského separatistického lídra Jordiho Sáncheze o propuštění z vazby. Sánchez se chtěl o post premiéra ucházet, v jeho nepřítomnosti však parlament o kandidatuře rozhodovat nemůže.

Třiapadesátiletého Sáncheze navrhl na premiéra katalánský expremiér Carles Puigdemont, jehož kandidaturu na tento úřad koncem ledna zablokoval ústavní soud. Puigdemont je totiž od konce října v Belgii, kam uprchl poté, co byl spolu s dalšími ministry své vlády Madridem sesazen a nejvyšším soudem obviněn ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Rovněž Sánchez čelí obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Ve vazbě je od poloviny října kvůli tomu, že svolal demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum o nezávislosti, které regionální vláda tehdy chystala a nakonec 1. října i uspořádala navzdory varování Madridu, že takové hlasování je protiústavní.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama