Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ficova vláda se rozpadá. Rezignoval i ministr vnitra Kaliňák

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Slovenský ministr vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Kaliňák na dnešní tiskové konferenci ohlásil demisi. Kaliňákovu rezignaci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušníkové požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd.

Kaliňák, který je místopředsedou Směru-SD, je druhým ministrem kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

"V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit," řekl novinářům Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát.

Kaliňák minulý týden svůj odchod z vládní funkce opakovaně odmítl. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech opakovaně uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.

Kaliňák je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, stejný post zastával i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010. Dlouhodobě čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.

Témata:  Slovensko Robert Fico Robert Kaliňák

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

14. února 2026 20:49

Podvod v curlingu? Na olympiádě došlo k nevídaně ostrému konfliktu

Během pátečního olympijského klání v curlingu mužů mezi Kanadou a Švédskem došlo k nevídaně ostrému konfliktu, který vyústil v hlasitou hádku a vulgární výměnu názorů přímo na ledě. Švédský tým obvinil kanadského reprezentanta Marca Kennedyho z podvádění během odhazování kamene. Kanaďané nakonec v napjatém utkání zvítězili 8:6, ale sportovní výkon zastínil incident, který museli řešit rozhodčí i mezinárodní federace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.