Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská pravice se šikuje proti Ficovi

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Strany Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA (OLaNO-NOVA) chtějí vytvořit alternativu ke stávající vládě premiéra Roberta Fica. Vytvořily proto takzvanou opoziční radu.

SaS a OLaNO ve volbách získaly dohromady 40 poslanců ve 150členné sněmovně. Mají tak dostatek hlasů například na svolání mimořádné schůze parlamentu.

"Budeme se pravidelně setkávat, budeme koordinovat naše aktivity tak, abychom po nejbližších parlamentních volbách byli připraveni převzít odpovědnost na Slovensku a konečně vládnou čestně," řekl šéf SaS a europoslanec Richard Sulík. Ten se po březnových parlamentních volbách neúspěšně pokusil sestavit širokou vládní koalici stran pravého středu.

Dohoda o opoziční radě podle Sulíka zatím neznamená vytvoření stínové vlády k úřadujícímu koaličnímu kabinetu. Do budoucna není vyloučeno rozšíření spolupráce o další opoziční strany s výjimkou krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

"Lidé potřebují naději, že vláda tohoto slepence, zlodějů a oligarchů nebude trvat věčně," uvedl lídr OLaNO-NOVA Igor Matovič, který v minulosti ostře vystupoval proti předchozí jednobarevné vládě sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Fica.

Matovič spolupracoval s SaS již v minulosti. V roce 2010 se spolu se třemi kolegy z tehdejšího sdružení OLaNO dostal do sněmovny z posledních míst kandidátky SaS. Kvůli vzájemným rozporům ale strana před pěti lety ze svého poslaneckého klubu Matoviče vyloučila. Matovič pak založil hnutí OLaNO.

Témata:  Slovensko Richard Sulík Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.