Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská pravice se šikuje proti Ficovi

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Strany Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA (OLaNO-NOVA) chtějí vytvořit alternativu ke stávající vládě premiéra Roberta Fica. Vytvořily proto takzvanou opoziční radu.

SaS a OLaNO ve volbách získaly dohromady 40 poslanců ve 150členné sněmovně. Mají tak dostatek hlasů například na svolání mimořádné schůze parlamentu.

"Budeme se pravidelně setkávat, budeme koordinovat naše aktivity tak, abychom po nejbližších parlamentních volbách byli připraveni převzít odpovědnost na Slovensku a konečně vládnou čestně," řekl šéf SaS a europoslanec Richard Sulík. Ten se po březnových parlamentních volbách neúspěšně pokusil sestavit širokou vládní koalici stran pravého středu.

Dohoda o opoziční radě podle Sulíka zatím neznamená vytvoření stínové vlády k úřadujícímu koaličnímu kabinetu. Do budoucna není vyloučeno rozšíření spolupráce o další opoziční strany s výjimkou krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

"Lidé potřebují naději, že vláda tohoto slepence, zlodějů a oligarchů nebude trvat věčně," uvedl lídr OLaNO-NOVA Igor Matovič, který v minulosti ostře vystupoval proti předchozí jednobarevné vládě sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Fica.

Matovič spolupracoval s SaS již v minulosti. V roce 2010 se spolu se třemi kolegy z tehdejšího sdružení OLaNO dostal do sněmovny z posledních míst kandidátky SaS. Kvůli vzájemným rozporům ale strana před pěti lety ze svého poslaneckého klubu Matoviče vyloučila. Matovič pak založil hnutí OLaNO.

Témata:  Slovensko Richard Sulík Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.