Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční média tepou Slovensko: Bylo vzorové, ale teď se jeho obraz drolí. Rezignace Kaliňáka je kalkul

Bratislava, Slovensko - Bratislavský hrad
Bratislava, Slovensko - Bratislavský hrad
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Politické krize na Slovensku si všímá i světový tisk. Například list Financial Times napsal, že Ficův kabinet je na pokraji kolapsu. Problémy, které dvojnásobná vražda vynesla na povrch, podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung existují i v řadě jiných zemí ve východní části Evropské unie.

Ohlášená rezignace slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka je krok, kterým si chce vláda Roberta Fica zajistit přežití. Občanské protesty to ale podle serveru Spiegel Online nezastaví.

"Donedávna bylo Slovensko považováno za vzorovou středoevropskou zemi - mimo jiné i kvůli tomu, že se její politický vývoj liší od Maďarska a Polska. Po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která se podobala popravě, se tento obraz začíná drolit," napsal Spiegel Online. "Denně vyplouvají na povrch nové aféry," dodal.

"Vraždy (Kuciaka a Kušnírové) vrhly světlo na obvinění z hluboce zakořeněné korupce na Slovensku," napsal britský list The Financial Times. Také on upozornil, že Fico se v minulých letech snažil přivést svou zemi do "evropského hlavního proudu" a na rozdíl od Polska či Maďarska v jednání s EU mírnil svou euroskeptickou a protiimigrační rétoriku.

Podle německého listu Die Welt Slováci cítí, že demokracie je v jejich zemi ohrožena. "Pokud v odpovědi na pokus umlčet jeden hlas pozvednou svůj hlas tisíce, nemůže vláda lid ignorovat," napsal deník v reakci na oznámenou Kaliňákovu rezignaci. Odchod kontroverzního ministra ale podle něj nestačí. "Hrozí nebezpečí, že vláda rezignaci ministra vnitra využije k tomu, aby se rychle vrátila ke každodenní agendě," napsal Die Welt. Podle něj by Kaliňákův odchod měl lidem na Slovensku dodat odvahu, aby "neumlkli, vydrželi a dál bojovali za to, aby Kuciakův případ a jeho rešerše měly právní následky".

Švýcarský Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se v komentáři vrací obecněji k vraždě Kuciaka a jeho snoubenky. "Jednu věc reakce na Kuciakovu vraždu ukazuje: zabití novináře představuje i na východě Evropy tabu, nepřijatelný útok na svobodu. To by sice mělo být samozřejmé, stává se to ale samozřejmým stále méně vzhledem k hrozbám a útokům, jakým mnoho novinářů v tomto regionu čelí," uvedl list.

Témata:  Slovensko Robert Fico Financial Times Robert Kaliňák média

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.