Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Haspelová v čele CIA? Její jmenování není jisté, senátoři mají vůči Trumpově výběru výhrady

CIA
CIA
Foto: INT

Washington - Americký prezident Donald Trump chce na post šéfky CIA prosadit Ginu Haspelovou. Média se ale shodují, že její vyhlídka na souhlas Senátu je mimořádně nejistá. Důvodem je mučení používané v tajných věznicích, o kterém věděla.

Republikáni sice ve 100členném Senátu drží 51 mandátů, ne všichni ji ale chtějí podpořit. Například Rand Paul již prohlásil, že s jejím výběrem nesouhlasí.

Překážkou v jejím prosazení může být i republikán John McCain, který se kvůli léčbě nádoru na mozku schůze Senátu v posledních měsících neúčastní. McCain, který byl během války ve Vietnamu zajat a v zajetí mučen, dal na vědomí, že Haspelová bude muset během schvalovacích pohovorů se senátory vysvětlit povahu a rozsah svého zapojení na výslechovém programu CIA.

"Mučení zajatců ve věznicích USA v uplynulém desetiletí je jednou z nejtemnějších kapitol americké historie," řekl McCain.

Otevřený zůstává i přístup demokratů, kteří mohou proti Haspelové hlasovat. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer nicméně podle portálu The Hill prohlásil, že v současné době nebude své kolegy vyzývat, aby Haspelovou nepodpořili. Žádné doporučení zatím nechce vydat ani v případě Mika Pompea, kterého do funkce ministra zahraničí rovněž musí potvrdit Senát.

Témata:  CIA Donald Trump Senát USA Rand Paul John McCain

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.