Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko reaguje na sankce USA, rozšíří černou listinu Američanů

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva - V reakci na čtvrteční rozhodnutí Washingtonu rozšířit protiruské sankce rozšíří Rusko svůj černý seznam Američanů. Řekl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek přidalo 19 Rusů a pět firem na seznam subjektů, kterých se týkají sankce za údajné kybernetické útoky proti USA. Rjabkov dnes řekl, že reakce Moskvy bude reciproční, ale nevyloučil ani mimořádná opatření.

Zároveň prohlásil, že Rusko stále stojí o dialog se Spojenými státy. Ti v USA, kdo chtějí vztahy s Ruskem zničit prostřednictvím sankcí, si podle něj zahrávají s ohněm.

Rjabkov, jehož citovala agentura RIA Novosti, řekl, že odvetná opatření Ruské federace nejsou metodou Moskvy a že Rusko nechce uzavřít kanály dialogu s USA. "Děláme to jedině kvůli politické neústupnosti USA a jejich neochotě chápat realitu," prohlásil Rjabkov.

Americké sankce míří také proti ruské kontrarozvědce FSB a proti vojenské výzvědné službě GRU a šesti jejím pracovníkům. Ministerstvo financí USA ve zdůvodnění uvedlo, že hodlá pokračovat v tlaku na Rusko "vzhledem k jeho snahám destabilizovat Ukrajinu a vzhledem k okupaci Krymu". Důvodem je také "rozšířená korupce a porušování lidských práv" v Rusku.

Témata:  Rusko USA protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.