Téměř před dvaceti lety se měl odsouzený Tomasz Komenda nacházet na diskotéce poblíž Vratislavi v obci Myloszyce, kde došlo k brutální vraždě jedné z nezletilých dívek. A navzdory tomu, že už v té době vypovědělo dvanáct svědků pod přísahou, že na diskotéce nebyl a prokazatelně se nacházel na jiném místě, byl Komenda označen za pachatele a odsouzen.

Jako hlavní důkaz ho tehdy usvědčil vlas na oblečení oběti, který se geneticky shodoval s jeho vlasy. Nepomohlo mu ani svědectví sousedky jeho rodičů, podle níž se jeho obličej "až nápadně podobal vrahovi". 

Rodiče oběti ho zachránili

Po celou dobu, kterou trávil obviněný Tomasz Komenda ve vězení, tvrdil, že je nevinný. Až loni požádali rodiče zavražděné dívky na ministerstvu spravedlnosti o opětovné přezkoumání tohoto případu. Nakonec se ukázalo, že vrahem byl někdo jiný. 

„V podstatě polovinu života jsem strávil ve vězení.Ty roky mi nikdo nevrátí. Přežil jsem tam hrozné věci, především ze strany spoluvězňů, kteří mě jako odsouzeného za vraždu nezletilé neuvěřitelným způsobem pronásledovali. Jednou jsem se pokusil oběsit, ostatní mě na poslední chvíli zachránili," řekl Komenda polské televizi TVN24 krátce po svém propuštění z věznice.

Týdeník Polityka se o této kauze vyjádřil dnes: „Za to, co se Tomaszovi stalo, jsou odpovědní konkrétní lidé – policisté, prokurátoři, soudci. Teď nastala doba, aby byli pohnáni k zodpovědnosti."