Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové volí nového prezidenta, v cizině už hlasovalo 30.000 lidí

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce začalo hlasování v neděli ráno místního času (dnes večer SEČ). Jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Problémy mají ruští voliči na Ukrajině.

Začátek voleb se bude přes jedenáct časových pásem postupně přesouvat až do nedělní sedmé hodiny ranní SEČ, kdy se otevřou volební místnosti v nejzápadnější Kaliningradské oblasti. Poslední ruští voliči tam odevzdají hlas v neděli v 19:00 SEČ, krátce nato se očekávají první odhady výsledků. Kreml bude ale víc zajímat volební účast.

Již hlasovalo 30 tisíc Rusů žijících, pracujících nebo odpočívajících v zahraničí. Pro Rusy jsou urny k dispozici ve 145 zemích světa.

Volební místnosti, umístěné na ruské ambasádě v Kyjevě a na ruských konzulátech, ukrajinské úřady podle agentury Interfax blokují. Hlasovat tak může jen personál ruského zastupitelského úřadu. Kyjev opatření zdůvodňuje tím, že Rusko nelegálně zorganizovalo volby také na anektovaném Krymu. 

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

9:42

Láska trvá. Štefan Margita si dojemně připomněl Hanu Zagorovou (†75)

Česko na den přesně před třemi lety zasáhla velmi smutná zpráva. Po vleklých zdravotních problémech zemřela Hana Zagorová, bylo jí 75 let. Legendární zpěvačce byl do poslední chvíle oporou její manžel Štefan Margita, který si ji stále připomíná. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy