New York – Novou šéfkou CIA se stane Gina Haspelová. Tu ale provází kontroverzní pověst agentky, která dohlížela na mučení vězňů. Bývalý vyšetřovatel CIA Ali Soufan se pro web Defense One zamýšlí nad všemi souvislostmi, které její jmenování do funkce přinese.
Autor článku upozorňuje, že mučení během výslechů je podle něj nejen kruté, ale i neefektivní. Uvádí, že se v roce 2002 podílel na výsleších Abú Zubaydaha. Podle něj byly z podezřelého získány cenné informace právě díky absenci mučení. Agenti naopak použili taktiku různých výhod a dohod a vyslýchaný jim nakonec poskytl poznatky, jež vedly k zatčení dvou důležitých teroristů.
Konec konců že informace získané pod nátlakem mučení mají menší cenu zjistila i sama CIA a její čelní představitelé to pod přísahou potvrdili během senátního slyšení. Vše s sebou nese ještě i legislativní problém. Důkazy a výpovědi získané mučením totiž nejsou použitelné během soudního líčení.
V souvislosti s těmito poznatky by se dle autora článku měli zákonodárci i veřejnost ptát nové ředitelky CIA na důležité otázky. Jaký je její pohled na mučení? Podílela se na něm? Jak s odstupem tento svůj podíl hodnotí? Na všechny tyto otázky by měla Haspelová odpovědět během senátního schvalovacího procesu. Samotný fakt, že se ale na mučení podílela, je dle Soufana velice znepokojující.
Dalším problémem je, že video záznamy, na nichž bylo zachyceno mučení podezřelých vězňů byly zničeny. Tehdejší agenti CIA se tak kryli nejen proti vlastní vnitřní inspekci, ale i proti federálním vyšetřovatelům. A na zničení oněch záznamů má opět podíl budoucí ředitelka Haspelová.
Soufan také uvádí, že ani v dobách, kdy k mučení docházelo, se ale v rámci CIA nejednalo o nějaký běžný jev. Naopak řada agentů jej používat odmítla a místa, kde k němu docházelo, neměla v rámci organizace dobrou pověst. O to více problematické podle něj je, že někdo, kdo se na mučení podílel, bude vbrzku šéfovat CIA. Autor se ptá, jakou zprávu tím vlastně Trumpova vláda vysílá směrem k veřejnosti.
V momentě, kdy bylo oznámeno, že novou šéfkou tajné služby bude Gina Haspelová, se řada zpravodajských důstojníků a odborníků nechala slyšet, že jde o vynikající volbu. Zdůrazňovali její odbornost, zkušenosti a respekt jakému se těší. To všechno je dle Soufana pravda. Na druhou stranu ale dodává, že skutečně charakterní a respektu hodný člověk by měl uznat své chyby a přešlapy. K tomu bude mít Haspelová příležitost již brzy během senátního slyšení.
Témata: CIA, USA, mučení vězňů, věznice
Související
10. září 2024 4:28
8. září 2024 11:20
19. dubna 2024 13:23
1. července 2023 21:38
17. ledna 2023 13:14
23. listopadu 2022 13:43