Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nigerijská vláda vyjednává příměří s Boko Haram

Sebevražedný atentát v Nigérii
Sebevražedný atentát v Nigérii
Foto: premiumtimesng.com

Abuja - Nigerijská vláda už nějakou dobu jedná s islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram o možnosti příměří. S odkazem na dnešní sdělení ministra informací o tom napsala agentura Reuters.

Více než sto školaček, které 19. února teroristická organizace unesla, se mezitím dnes podle agentury AFP vrátilo ke svým rodinám. Propuštěny dívky byly před několika dny.

"Mnoho lidí si není vědomo, že už nějakou dobu hovoříme s ozbrojenci o klidu zbraní," uvedl v dnešní zprávě agentuře Reuters ministr informací Lai Mohammed.

Kolem 14:30 místního času mezitím 105 školaček v pěti autobusech doprovázených armádou dorazilo do svého rodiště v městečku Dapchi na severovýchodě Nigérie. Setkaly se tam se svými rodiči poté, co strávily několik dní pod dohledem úřadů.

Boko Haram přepadla dívčí internátní školu v městečku Dapchi večer 19. února. To, že bylo 110 žaček ve věku od 11 do 19 let uneseno, potvrdil prezident Muhammadu Buhari až o týden později. Šlo největší takový incident od únosu 276 studentek ze školy v Chiboku v dubnu 2014. Buhari 12. března ohlásil, že Nigérie o propuštění dívek z Dapchi s islamisty vyjednává, přičemž spolupracuje s mezinárodními organizacemi a vyjednavači. Většinu z unesených dívek radikálové propustili 21. března.

Témata:  Nigérie Boko Haram

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.