Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremisté odpojili tisíce berlínských domácností od elektřiny

Elektřina
Elektřina
Foto: Pixabay

Berlín - Zhruba 6500 domácností se dnes v Berlíně na několik hodin ocitlo bez elektřiny poté, co původně neznámí pachatelé zapálili kabeláž nebo přeťali rozvodové kabely.

K činu se později přihlásila patrně extremistická skupina, která si říká Vulkangruppe NetzHerrschaft zerreißen, jež podle názvu usiluje o zrušení dominantní kontroly nad elektrorozvodnou sítí.

Výpadek proudu, jehož příčinou byl pravděpodobně žhářský útok, postihl západoberlínskou městskou část Charlottenburg. Zmíněná skupina se přiznala, že zapálila "velké množství kabelů" a "cíleně přeřezala kabely". Zasaženy tak měly být vojenské objekty, letecký provoz i některé velké koncerny. Příslušné úřady zahájily vyšetřování.

Agentura DPA připomíná, že v Berlíně často podnikají žhářské útoky krajně levicové skupiny. Starosta německé metropole Michael Müller dnešní čin ostře odsoudil.

Témata:  Německo elektřina

Související

Aktuálně se děje

3. listopadu 2025 9:47

Rychetský se domnívá, že Turek nebude příštím šéfem české diplomacie

Příští česká vláda začne už dnes činit první personální kroky, protože se poprvé sejde nová Poslanecká sněmovna. Očekává se, že jejím předsedou se stane Tomio Okamura (SPD). Bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale vyjádřil názor, že novým ministrem zahraničí nebude poslanec Filip Turek (Motoristé). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy