Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americkým senátorům se nelíbí polský zákon o restitucích, žádají o jeho úpravu

Polská ambasáda
Polská ambasáda
Foto: Pixabay

Washington/Varšava - Polovina členů amerického Senátu vyzvala Polsko, aby zákonem umožnilo všem obětem holokaustu získat kompenzaci za majetek zabavený nacisty za druhé světové války a později znárodněný komunisty.

Podle agentury AP nynější podoba návrhu zákona diskriminuje potomky polských Židů, z nichž mnozí jsou občany USA.

Senátoři USA jsou znepokojeni polským návrhem zákona o restitucích, který stanoví podmínku, že žadatelé o kompenzaci za zabavený majetek musejí být polskými občany. Návrh rovněž omezuje právo na náhradu na manžele, děti a vnuky. Senátní rezoluci vypracovali demokratická senátorka Tammy Baldwinová a její republikánský kolega Marco Rubio.

Počátkem března se v Polsku objevily informace o tom, že americká diplomacie dala Varšavě ultimátum kvůli kontroverznímu zákonu zakazujícímu připisování viny za holokaust Polákům. Zprávy o zmrazení americko-polských vztahů vzápětí odmítla polská vláda i mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Témata:  Polsko Senát USA restituce

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí: Pro část republiky je v platnosti výstraha

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před nepříznivým počasím, které zasáhne část republiky během pondělí. V oblasti Českomoravské vrchoviny a na severu Čech bude vítr dosahovat místy v nárazech až 70 km/h.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy