Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozzuření Albánci se střetli s policií a zdemolovali novou mýtnou stanici

Albánie
Albánie
Foto: Pixabay

Tirana - Pokojná demonstrace proti zavedení mýtného na dálnici na severovýchodě Albánie se zvrtla v násilí. Rozzuřený dav se střetl s policisty a zapálil novou stanici pro výběr mýta.

Mýtné albánské úřady zavedly na jedné z dálnic na severu země, která spojuje hranici s Kosovem a jadranské pobřeží. Na protest proti tomu se nedaleko Kalimashského tunelu u města Kukës dnes sešlo několik stovek lidí. Rozzuření lidé začali házet kameny na policisty a ničit stanici na výběr mýta. Část jí dokonce zapálili, napsala agentura AP. Zranění utrpělo 12 protestujících a 13 policistů.

Ministr vnitra Fatmir Xhafaj i premiér Edi Rama násilí odsoudili a slíbili přísné potrestání útočníků. Předseda nejsilnější opoziční Demokratické strany Lulzim Basha vyzval vládu, aby z placení mýta vyjmula lidi žijící v okolí dálnice a celkově snížila výši mýtného.

Nově musí řidič na severovýchodě Albánie platit v přepočtu 63 korun za motocykl, 127 korun za automobil a 570 korun za nákladní vůz. Zpoplatněný je zhruba stokilometrový úsek od kosovské hranice k městu Milot u jadranského pobřeží.

Témata:  Albánie mýtné násilí

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.