Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ozbrojená francouzská stráž vpadla kliniku pro uprchlíky v Itálii, je z toho diplomatický skandál

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Řím - Diplomatická roztržka se rozhořela také mezi Římem a Paříží. Italské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo francouzského velvyslance, aby vysvětlil, proč ozbrojená francouzská stráž vstoupila do budovy na italské straně hranice.

Nevládní organizace Rainbow4Africa informovala, že se incident odehrál na nádraží ve městě Bardonecchia, které leží několik kilometrů od francouzské hranice. Právě v jedné z drážních budov funguje provizorní klinika, ve které dobrovolníci pomáhají migrantům, kteří se pokoušejí překonat Alpy a dostat se do Francie.

Francouzští pohraničníci podle nevládní organizace přivedli v pátek večer na kliniku Nigerijce a vyzvali personál, aby provedl zkoušku jeho moči, neboť ho podezřívali, že je dealerem drog. Podle Rainbow4Africa pětice Francouzů doktory, právníky a další dobrovolníky na klinice zastrašovala.

Francouzské úřady dnes uvedly, že pohraničníci měli na tento postup právo na základě dohody z roku 1990 a Paříž je ochotna celý incident Římu vysvětlit. Drogový test Nigerijce, který měl platné dokumenty i lístek na vlak do Paříže, byl negativní.

Incident vyvolal na italské politické scéně značné pobouření. Řada politiků jej označila za narušení italské svrchovanosti. "To, co se stalo v Bardonecchie je závažné a ukazuje, jak málo si nás naši takzvaní přátelé váží," uvedl například Massimiliano Fedriga, jehož strana Liga (dříve Liga severu) v parlamentních volbách před měsícem získala značnou podporu.

"A Evropa se diví výsledku italských voleb," reagoval expremiér Enrico Letta, podle něhož je incident dalším z řady omylů, kterých se v migrační krizi dopustily evropské státy na úkor Itálie.

Témata:  Itálie policie Francie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9:49

Kolik bere Hana Zagorová? Uplynulo 36 let od legendárního projevu komunisty Jakeše

Jedna významná událost českých dějin, která přispěla k pádu komunistického režimu, se pojí s dnešním datem. V revolučním roce 1989 pronesl tehdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš legendární projev v kulturním domě v Červeném Hrádku v Plzni, v němž se opřel i do umělců v čele s Hanou Zagorovou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.