Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA po chemickém útoku volají po mezinárodní reakci

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Za děsivé označilo americké ministerstvo zahraničí zprávy o množství obětí údajného útoku chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá, ovládané radikály.

Pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství, uvedla americká diplomacie podle agentury Reuters.

Město Dúmá se údajně stalo v sobotu terčem chemického útoku syrských vládních sil, při němž zahynuly desítky civilistů. Záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby stanovili počet obětí na 40, možná až na 70.

Na internetu také zveřejnili fotografie lidí, kteří prý podlehli účinkům chlóru a dalších chemických látek. Celé rodiny se udusily ve sklepích, kde kvůli neustálému ostřelování a bombardování Dúmy žily, napsali záchranáři. Mezi oběťmi je vidět i řada malých dětí. Zprávy nemohly být ověřeny z nezávislých zdrojů.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová s poukazem na opakované používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že Asadova vláda a Rusko, které ji podporuje, musejí být pohnány k odpovědnosti. Podle Nauertové je rovněž nutné "s okamžitou platností zabránit jakýmkoli dalším útokům".

Témata:  USA chemické zbraně Sýrie

Související

Aktuálně se děje

19. září 2025 10:10

19. září 2025 4:00

Letos naposledy. Letní počasí je zpět, ale vydrží jen několik dní

Je to tady. Do konce týdne bude v Česku panovat babí léto, maximální teploty budou atakovat třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po víkendu však nastane výrazná změna počasí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Eurovision Song Contest

Ruská odpověď na Eurovizi: Intervize je o politice, účastní se i Čína nebo Afrika

Ruská odpověď na Eurovizi se jmenuje Intervize a na rozdíl od svého slavnějšího protějšku je méně výstřední a více zaměřená na politiku. Soutěž, kterou oživil ruský prezident Vladimir Putin, se koná v Moskvě a jejím cílem je „rozvíjet mezinárodní kulturní a humanitární spolupráci“. Očividným důvodem je však vytvoření vlastní hudební soutěže, jelikož bylo Rusko v roce 2022 kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeno z Eurovision Song Contest.