Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pchjongjang prý sdělil Washingtonu, že je připraven jednat o denuklearizaci

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Washington - KLDR poprvé sdělila Spojeným státům, že je připravena jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova na setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný americký představitel.

Zástupci USA a KLDR podle něj v poslední době udržují tajné kontakty, v jejichž rámci Pchjongjang přímo předal zprávu o své ochotě uskutečnit tento summit. Podle dřívějších informací by se Kim Čong-un mohl sejít s Trumpem v květnu.

V současnosti se chystá schůzka Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina plánovaná na 27. dubna. Podle jihokorejských činitelů by tento summit měl být věnován denuklearizaci Korejského poloostrova, i když Pchjongjang zatím takovou agendu oficiálně nepotvrdil.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

Témata:  Severní Korea USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 20:04

Letošní StarDance nebude bez překvapení. ČT potvrdila první novinku

StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.