Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy se bojí Číny. Hrozba podle experta nehrozí, ale

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Washington, Peking - Poslední dobou rostou obavy i z čínského posilování jejich armády. Americký odborník na obranu, Doug Bandow se zamýšlí nad tím, jak by USA měly reagovat. Podle něj vážná hrozba zatím nehrozí a měly by se spíš snažit o spolupráci.

"Spojené státy dominují světové armádě. Washington má nejsilnější ozbrojené síly a tvoří asi 40 % vojenských výdajů všech zemí světa. Spolupracuje navíc s téměř všemi hlavními průmyslovými zeměmi kromě Číny a Ruska," popisuje ve svém komentáři pro magazín National Interest Doug Bandow, člen Cato Institutu a bývalý asistent Ronalda Reagana.

Přesto prý ti, kdo dominují americké zahraniční politice vidí na každém kroku hrozbu. Vnímají například Čínu jako nástupce Sovětského svazu a jejich hlavního protivníka a jediné možné řešení vidí v dalším zbrojení.

Je jasné, že Čínská lidová republika získává na síle. Dnes patří ke druhé největší ekonomice světa právě po USA a roste jejich mezinárodní síla. A Washington trápí jejich velké vojenské posilování. "Jejich vojenské programy a modernizování může znít hrozivě, ale ambice Pekingu mají hranice. Podle Ministerstva obrany čínští vůdci považují silnou armádu za klíčovou pro jejich zájmy, protože brání ostatním k jejich poškozování a zajišťuje, že se mohou případně bránit. To je přesně to, co dělají i američtí politici," upozorňuje Brandow. 

Jedním z jejich cílů má být prosazení svých územních zájmů v asijsko-pacifické oblasti bez vyprovokování konfliktu. Čínu prý více než Amerika zajímá Thajwan, Korejský poloostrov apod. a případné další silné armády, které by v okolních mořích chtěly uplatnit své vlastní zájmy.

"Mnohé z jejich zájmů odráží i ty americké. Washington se sice nemusí cítit dobře při spolupráci s Čínou, ale vojenskou reakci nemůže nijak odůvodnit. Ani Pentagon nevěří, že Peking plánuje agresivní válku. Amerika je vojensky stále napřed," komentuje situaci Brandow.

Navíc čínský vzestup prý nemusí pokračovat. "Čelí mnoha výzvám a je možné, že díky jejich politice jednoho dítěte zestárne země dřív, než zbohatne. Ale ani silnější Čína by USA jen tak lehce neohrozila," domnívá se. Těžit mohou prý například z geografické izolace, zatímco Čína je obklopena zeměmi, kde se v posledním století válčilo.

"Ve skutečnosti by válku mohl vyvolat jen pokus Washingtonu ovládnout čínské hranice. Představte si například, že čínské námořnictvo by hlídkovalo u amerického východního pobřeží. USA pochopitelně zvýhodňují své spojence, avšak měly by být odpovědné při hájení vlastních zájmů. Žádný z územních sporů, které tam probíhají, nestojí za konflikt s jaderně vyzbrojenou Čínou" varuje. Politika zastrašování však prý často selhává.

"USA by měly být ostražité, ale nejlepší způsob, jak se se s jejich narůstající ekonomickou silou vyrovnat je spolupráce. Vojenská reakce by měla přijít jen v opravdu závažném případě. Měli by se přizpůsobit, ne s nimi bojovat," uzavírá.

Témata:  USA Čína armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:07

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy