Damašek/Washington - Boj Spojených států proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada je předmětem mnohých kontroverzí – mimo jiné i obvinění, že Spojené státy podporují teroristy. K tomuto problému se vyjádřil také Daaniel Lazare, americký novinář a analytik.
Kontroverzní spolupráce
Lazare uvádí, že v půlce května došlo k závažnému incidentu, kterému nebyl věnováno dostatek pozornosti. Členové skupiny Al Nusra spolu s členy syrské rebelské skupiny Ahrar aš-Šám zaútočili na alawitskou vesnici, zabili zde 19 lidí a 120 dalších unesli.
„Jak je u salafistů zvykem, Ahrar aš-Šám následně na síti YouTube zveřejnil strašlivé video, na kterém džihádisté provolávají ‚Allahu akbar' - ‚Bůh je velký' - a triumfálně ukazují na zkrvavené ženské tělo, které leží na zemi," popisuje Lazare.
Následně připomíná, že jen den před tímto útokem Spojené státy zablokovaly ruský návrh na formální označení skupiny Ahrar aš-Šám jako teroristické. Podotýká také, že při dotazu reportéra z ruské televizní stanice RT na důvod, proč k tomuto rozhodnutí došlo, John Kirby, mluvčí amerického ministerstva vnitra, odpovídal velmi vyhýbavě.
„To je skvělé, jak se snažíte hodit všechno na Spojené státy. Mezinárodní skupina na podporu Sýrie je mezinárodní – reprezentuje mezinárodní komunitu. Írán je členem. Rusko je členem. Saúdská Arábie – takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Všichni společně učinili toto rozhodnutí," vysvětloval Kirby.
„Obamův Vietnam"
Takové vysvětlení je ale podle Lazareho nesmyslné, protože „to USA vedly opozici proti rezoluci, která by členy skupiny Ahrar aš-Šám klasifikovala jako teroristy, a Rusko bylo donuceno ustoupit." Sýrie se podle něj stala „Obamovým Vietnamem".
Jak dále vysvětluje, skupina vznikla v roce 2011. Tvrdí, že šlo v podstatě o „odnož Al Kajdy, kde Mohamed Baheja, dlouhodobý poradce Usámy bin Ládina a jeho nástupce, Ajmána Zavahrího, obsadil jeden z vrcholných postů. Ale z taktických důvodů se rozhodli prezentovat se umírněně."
Spojené státy si podle něj jsou vědomy, že tato skupina odmítá demokracii a věří v prosazení práva šaría zbraněmi, ale přesto ze strategických důvodů odmítají jejich klasifikaci jako teroristické skupiny. To ale přitom, jak zdůrazňuje, také znamená, že má tato skupina přístup ke zbraním a výzbroji, které Spojené státy poskytují „umírněným" rebelům v Sýrii – včetně raket TOW.
Obama hraje o čas
Důvodem měla být efektivita této skupiny v bojích proti syrským jednotkám. „Bez ohledu na to, jak netolerantní a zpátečnická skupina Ahrar aš-Šám je, šlo o velkou a efektivní sílu v době, kdy byli sekulární rebelové čím dál tím vzácnějšími. Dokud Bílý dům podporuje politiku ‚změny režimu', nemůže než spolupracovat s odpornými skupinami, které ale jsou na bojišti efektivní."
„A výsledkem, jak ukázalo ubohé Kirbyho vystupování, je bagatelizování zvěrstev, taktika hlásat nevědomost a, když tohle přestane fungovat, změnit téma na údajné zlé činy syrského lídra Bašára Asada," zlobí se Lazare. V případě útoků, kde je Ahrar aš-Šám zřejmě odpovědný, tak podle něj oficiální postoj zní, že není dost informací o tom, že je zodpovědná právě tato skupina.
Spojené státy podle Lazareho nyní hrají o čas a „doufají, že se objeví nějaké zázračné řešení", které by zabránilo dalšímu šíření islamistické ideologie – zejména s ohledem na fakt, že Saúdská Arábie, partner USA v regionu, se potýká s vážnými ekonomickými problémy.
Osudová chyba?
Americký prezident Barack Obama podle něj učinil chybu, když v roce 2011 vyzval k odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. „S tím, jak se po celé zemi objevovaly demonstrace v rámci arabského jara, se to zdálo jako jasné rozhodnutí. Jenže nebylo," podotýká Lazare s tím, že nyní, o pět let později, je Asad stále u moci a Spojené státy se ocitly ve složitém spojenectví právě se Saúdskou Arábií.
Varuje, že další konflikt na Blízkém východě si Spojené státy dovolit nemohou, a podotýká, že Syrská osvobozenecká armáda, kterou se USA snažily podpořit, je nyní již jen prázdnou skořápkou.
„A tak (Obama) spolupracuje s s nebezpečnými sunnitskými džihádisty, kteří se z pohledu ideologie nijak neliší od teroristů, kteří 11. září poslali k zemi Světové obchodní centrum," varuje.
„Obama se popravdě jen snaží udržet vše pod pokličkou do 20. ledna, kdy se ten binec v Sýrii stane problémem někoho jiného. V té chvíli již možná bude na saúdské výplatní pásce jako Bill a Hillary Clintonovi nebo Tony Blair – za předpokladu, že entita, která je známá jako Saúdská Arábie, bude ještě existovat," uzavírá.
Témata: USA, terorismus, Syrská krize
Související
23. listopadu 2024 17:42
22. listopadu 2024 16:03
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58