Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihoafrická republika se rozloučila s Winnií Mandelovou. Byla to velká africká žena, prohlásil prezident

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Johannesburg - Jihoafrická republika se dnes rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Prezident Cyril Ramaphosa ji nazval zesnulou "matkou našeho národa" a "velkou africkou ženou".

Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvila i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí.

"Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy," řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

Témata:  Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.