Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU odsoudila pakované používání chemických zbraní syrským režimem

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Lucemburk - Evropská unie dnes jednoznačně odsoudila pokračující a opakované používání chemických zbraní syrským režimem, včetně posledního útoku ze 7. dubna v Dúmě. Shodli se na tom dnes v Lucemburku ministři zahraničí bloku, podle kterých měly sobotní vzdušné útoky USA, Francie a Británie na zařízení související se syrským programem chemických zbraní jediný cíl, jímž bylo zabránit syrskému režimu v dalším používání těchto zbraní k zabíjení vlastních občanů.

Členské země EU podle přijatých závěrů ministerské schůzky podporují veškeré snahy bránící používání chemických zbraní. Tyto závěry uvádějí, že chemické zbraně opakovaně používal jak režim prezidenta Bašára Asada, tak také teroristická organizace Islámský stát (IS). "Syrský režim nese hlavní odpovědnost za katastrofální humanitární situaci a utrpení lidí v Sýrii," uvedli ministři v závěrech své dnešní schůzky.

Útok v Dúmě, při němž 7. dubna zahynulo několik desítek lidí, byl podle EU hrubým porušením mezinárodního práva a "urážkou lidské slušnosti". Trojice západních států reagovala v sobotu nad ránem operací proti objektům souvisejícím se syrským programem chemických zbraní nedaleko Damašku a Homsu.

Ministři zahraničí dnes zopakovali přesvědčení EU, že řešení roky se vlekoucí syrské krize musí být politické, protože žádné vojenské řešení neexistuje.

Témata:  EU chemické zbraně Sýrie útok Západu na Sýrii

Související

Aktuálně se děje

11. června 2026 20:18

Malý skrček s velkým zadkem. Chýlková si pěkně podala Krause

Populární herecká dvojice Ivana Chýlková a Jan Kraus tvoří stabilní pár již od poloviny devadesátých let, přestože v současnosti nežijí ve společné domácnosti. Když se v roce 1994 potkali během natáčení televizního filmu Trio, první dojem ze strany herečky nebyl vůbec ideální; Krause bez obalu popsala jako malého skrčka s velkým zadkem, který ji vizuálně nijak nezaujal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.