Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nežijeme v normálním regionu, nakoupíme si zbraně, vzkazuje světu Írán

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán - Írán si vyrobí nebo koupí jakékoliv zbraně, aby byl schopen se bránit. Podle agentury Reuters to dnes řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Zdůvodnil to tím, že region je plný expanzivních mocností. Rúhání v projevu, který odvysílala íránská státní televize, také řekl, že Írán sousední státy neohrožuje. V Íránu se dnes slaví národní den armády. Při této příležitosti se v Teheránu konala vojenská přehlídka, na níž armáda představila mimo jiné své rakety.

"Říkáme světu, že vyrobíme nebo zakoupíme jakékoliv zbraně, které budeme potřebovat, a nebudeme čekat na svolení.Vzkazujeme sousedním státům, že tyto zbraně nejsou zaměřené proti nim, jejich cílem je odradit (od útoku na Írán)," řekl Rúhání, který byl na přítomen na přehlídce.

"Nežijeme v normálním regionu a vidíme, jak kolem nás vybudovaly základny okupující mocnosti. Vměšují se do regionálních záležitostí a napadají jiné země bez ohledu na základní principy mezinárodní práva a bez souhlasu OSN," dodal.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly nálety na Sýrii, které mířily na objekty sloužící podle nich ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Írán a Rusko jsou spojenci syrské vlády. Nálety spojenců byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle Západu syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají.

Británie, Francie a Německo navrhly, aby EU uvalila nové sankce proti Íránu kvůli jeho balistickému programu a roli v Sýrii. Cílem evropských zemí je podle Reuters také přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zachoval jadernou dohodu s Íránem z roku 2015.

Trump dal evropským signatářům dohody ultimátum: buď podle slov amerického prezidenta "příšerné nedostatky dohody" odstraní, nebo USA neobnoví úlevu sankcí vůči Íránu a de facto tak dohodu přestanou plnit. Další prodloužení režimu mírnějších sankcí by mohla administrativa Trumpa odmítnout už v polovině května.

Írán za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny. Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy Spojené státy uzavřely.

Témata:  Írán Hasan Rúhání zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.