Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Floridy odstartovala raketa s vesmírným teleskopem, má zkoumat planety mimo sluneční soustavu

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Z mysu Canaveral v americkém státu Florida odstartovala raketa Falcon 9 společnosti Space X s americkým vesmírným dalekohledem pro výzkum planet mimo naši sluneční soustavu.

Start byl původně plánován na pondělí, ale musel být odložen kvůli technické závadě v řídícím systému nosné rakety.

Vesmírný dalekohled amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), zvaný Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), je určen ke sledování exoplanet. Má navázat na práci teleskopu Kepler, který sledoval objekty vzdálené okolo 1000 světelných let a během 20 let objevil na 3700 planet.

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi.

Mise TESS, která přijde na 337 milionů dolarů (6,9 miliardy korun), by měla trvat dva roky. NASA od ní očekává, že objeví další tisíce objektů, mezi nimiž by mohly být stovky planet podobné velikosti jako Země.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) raketa Falcon 9

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.