reklama

Stejně jako ve středu se podle agentury AFP promítal akční film Black Panther. Agentura AP napsala, že ve středu bylo patrné, že film byl zcenzurován - některé scény, zejména líbání hrdinů, byly na rozdíl od scén násilí vystřiženy.

Saúdská Arábie uzavřela kina v 80. letech pod tlakem náboženských kruhů. Obnova jejich provozu je součástí rozsáhlých ekonomických a sociálních reforem, které pod názvem Vize 2030 zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán. Cílem je rozšířit ekonomickou nabídku v království, jehož hospodářství je nyní závislé na těžbě ropy. Do rozpočtu by mohlo toto odvětví přinést až 24 miliard dolarů (495 miliard Kč) a vytvořit pracovní místa pro 30.000 lidí, odhaduje Rijád.

Dnešní i středeční promítání připadlo společnosti AMC Entertainment Holdings Inc., která získala licenci jako první. Do sálu se vešlo 250 diváků a zástupce AMC Adam Aron řekl, že v příštích měsících by se mělo otevřít několik dalších sálů. Mezi diváky byli podle AFP i lidé, kterým se nelíbila cena vstupenek. Stály 75 rijálů (přes 400 Kč), což je podle některých příliš.

Aron ale poukázal na významnou změnu, kterou obnova provozu kin znamená. "Vítejte v době, kdy Saúdští Arabové mohou chodit na filmy nikoli v Bahrajnu, v Dubaji nebo v Londýně, ale doma," řekl.

Filmový průmysl považuje Saúdskou Arábii se 30 miliony obyvatel, z nichž většině ještě nebylo 25 let, za poslední možnost rozšíření podnikání v oblasti Blízkého východu. AMC v zemi čeká konkurence silných hráčů jako například VOX Cinemas, který působí i v Dubaji a je největším poskytovatelem tohoto druhu zábavy na Blízkém východě. První kino IMAX chce podle AFP tato společnost v království otevřít v nejbližších dnech.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama