Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irský premiér vyzývá voliče proti brexitu: Byla by to noční můra nevídaných rozměrů

Irsko
Irsko
Foto: Pixabay

Dublin - Takzvaný brexit se stává důležitým politickým tématem také v Irsku. Tamní premiér Enda Kenny vyzval irské voliče v Británii, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání země v EU.

Kenny je podle The Guardian po americkém prezidentovi Baracku Obamovi a japonském premiérovi Šinzó Abem třetím zahraničím vůdcem, který do kampaně zasáhl.

Kenny varoval před tím, že v případě brexitu by mohly být opět zavedeny hraniční a celní kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

List The Irish Times napsal, že zavedení hraničních kontrol by bylo v případě brexitu "nevyhnutelné". Irský ministr zahraničí Charlie Flanagan dokonce podle deníku prohlásil, že by to byla "noční můra nepředstavitelných rozměrů".

Irský premiér, jenž je spojencem Davida Camerona, dále řekl, že odchod Británie z evropského bloku by vážně narušil britsko-irský obchod.

Zhruba 30 irských osobností pracujících v Británii už dříve v otevřeném dopise vyzvalo Iry, aby hlasovali pro setrvání země v unii.

Témata:  Irsko Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

10:58

Marta Jandová prozradila detaily z rozloučení s Annou Slováčkovou (†29)

Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy